FMJ nebo JHP?

01.09.2024

FMJ a JHP jsou zkratky používané ve střelecké terminologii k popisu typů střeliva.

Oba typy střeliva mají své specifické vlastnosti a použití, a střelci si vybírají mezi nimi podle konkrétních potřeb a situací, ve kterých plánují použít svou zbraň.

FMJ

Full Metal Jacket neboli FMJ je celoplášťová střela vyznačuje se dobrými penetračními účinky než JHPčka. Zároveň jsou velmi levnou dostupnou variantou střeliva.

Tyto střely jsou běžně používány pro trénink, výcvik a sportovní střelbu.

JHP

Jacketed Hollow Point neboli JHP nebo taky jako "dum-dum", je typ střely, která má dutinu ve svém středu. Tyto střely jsou navrženy tak, aby měly tzv. řízenou deformaci. Zároveň je účel, aby střela vytvořila co největší zastavovací účinek a menší penetraci cíle.

JHP střely jsou často používány pro osobní obranu a při práci v bezpečnostních složkách, kde je žádoucí maximální účinek při zásahu cíle.

Oprávnění nosit JHP

Střelivo FMJ je běžně dostupné k zakoupení s příslušnou skupinou ZP a může je tedy nosit kdokoliv. Avšak oproti FMJ je na střelivo JHP potřeba výjimka k nabytí střeliva kategorie A-I. O tuto výjimku si zažádáš na příslušném útvaru policie podle tvého trvalého bydliště. Po udělení výjimky na střelivo A-I můžeš nabývat, držet a nosit náboje JHP.

Použití

Střelivo FMJ se používá zejména při sportovní a rekreační střelbě, výcviku nebo situacích, kde je potřeba větší průraznost. Střelivo FMJ má výhodu, že je levné a snadno dostupné, kdy tuto výhodu využijeme zejména právě při rekreační nebo sportovní střelbě a výcviku. Ovšem jeho další výhodou je již zmíněná průraznost, která se hodí, když potřebujeme prostřelit určitý předmět. Příkladem může být útočník schovaný za autem, kdy je potřeba prostřelit dvoje dveře vozidla a útočníka zasáhnout. Výše zmíněnou výhodu průraznosti můžeme také využít proti většímu zvířeti (např. divočákovi).

Střelivo JHP se oproti tomu používá při sebeobraně nebo u bezpečnostních sborů (ne v armádě, kdy je použití tohoto střeliva při válečných konfliktech zakázáno Ženevskou úmluvou). Výhoda tohoto střeliva je větší zastavovací účinek a menší penetrace cíle. Tato výhoda se nejvíc využije při přímém použití proti živému cíli, kdy při zásahu vzniká větší ranivý efekt a eliminuje nebo výrazně snižuje šanci na prostřelení cíle. Při tomto prostřelení střela ztratí většinu své energie, a tak nedochází k tak výrazným škodám jak při prostřelení střeliva FMJ. Výraznou nevýhodou tedy je, že při použití JHPček právě k průstřelu předměty, např. právě při prostřelení dveří auta dochází k deformaci střely a snižuje se šance zasáhnutí cíle za vozidlem.

Celkově lze říct, že JHP střely mají obvykle větší zastavující účinek, zatímco FMJ střely mají tendenci pronikat cílem s menší deformací. Výběr mezi nimi závisí na konkrétní situaci a účelu použití střeliva.

Závěr

FMJ = Výcvik, sportovní a rekreační střelba nebo situace, kde je potřeba vyšší průraznost.

JHP = Ochrana života, zdraví, majetku, výkon povolání nebo situace, kde je potřeba větší ranivý účinek.


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky