Krajní nouze
Co je to krajní nouze a jak ji správně pochopit?
Krajní nouze je právní koncept, který hraje důležitou roli v trestním právu. Je to jednání, které odvrací přímo hrozící nebezpečí zájmu chráněného trestním zákonem, kdy toto jednání není považováno za protiprávní. Tato zásada umožňuje lidem jednat rychle a efektivně v situacích, kdy je nebezpečí naléhavé a není čas na formální postupy. ❌
Důležité je také si uvědomit, že krajní nouze není neomezeným ospravedlněním. Pokud bylo možné nebezpečí odvrátit jiným způsobem nebo pokud následky jednání jsou stejně závažné nebo dokonce horší než původní hrozící nebezpečí, není možné se odvolávat na krajní nouzi. Tato podmínka zabraňuje zneužívání krajní nouze a klade důraz na to, aby lidé zvažovali své jednání a následky.
Celkově je krajní nouze důležitým právním principem, který umožňuje ochranu zájmů a životů v naléhavých situacích, ale vyžaduje také odpovědnost a zvážení alternativních možností. Tato pravidla pomáhají udržovat rovnováhu mezi ochranou a dodržováním zákonů ve společnosti. ⚖️
Krajní nouze
Krajní nouzi upravuje v ČR zákon č. 40/2009 Sb., Trestní zákoník. Konkrétně ji najdeme v ust. § 28 výše jmenovaného zákona.
Krajní nouze je:
„Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.
Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet."
Podmínky krajní nouze
Krajní nouzi nelze aplikovat, pokud šlo nebezpečí odvrátit jinak. To znamená, že musím jednat tak aby mé jednání bylo co nemírnější k dané situaci a vždy musím přemýšlet jestli nemůžu udělat něco jiného.
Zároveň platí, že způsobený následek nesmí být stejně závažný nebo závažnější než následek který měl vzniknout. Pro toto platí, že nemůžu způsobit větší škodu než která reálně hrozila.
Dále nejde o krajní nouzi, pokud z povahy povolání musela osoba nebezpečí snášet. Zejména se jedná o hasiče, policisty apod.
V praxi to celé znamená, že za normálních okolností bych se dopustil protiprávního jednání, ale při jednání v krajní nouzi se protiprávního jednání nedopustím.
Například Ize porušit rychlost....pokud povezu zraněnou osobu do nemocnice a zároveň, pokud bych volal ZZS by bylo riziko, že než dojede poté zraněného odveze by se mohl stav osoby vážně ztížit a nebo by mohla zemřít. V tomto případě je závažnější, že postižený zemře, než že poruším rychlost kdy život a zdraví je důležitější než dodržení maximální povolené rychlosti. A proto abych postiženého zavezl co nejdřív do nemocnice, můžu porušit rychlost. Zároveň je ale dobré volat alespoň policii aby zamnou dojela a poskytla doprovod.
Krajní nouzi Ize aplikovat také k pomoci jiným osobám nebo majetku. V tomto případě Ize například sousedovi ukrást žebřík, abych ten žebřík donesl k oknu hořícího domu a zachránil tím životy osob. Opět platí, že za normálních okolností bych se dopustil krádeže, ale vzhledem k okolnostem kdy šlo o záchranu životů a přitom je nešlo zachránit jinak, bylo v rámci krajní nouze přiměřené žebřík ukrást. Samozřejmě potom se žebřík musí navrátit, protože pominou okolnosti krajní nouze.
Závěr
Vždy je potřeba si uvědomit, jestli danou situaci nelze vyřešit jinak. Krajní nouze by měla být vždy jako poslední řešení. Od toho také krajní nouze.
Zároveň pamatovat na to, ať škoda kterou zpusobíš není stejně závažná nebo ještě závažnější, než jaká by reálně hrozila.